S nástupom demokracie sa ľuďom otvorili možnosti cestovať za prácou, za vzdelaním a za oddychom, ale priamo úmerne sa zvýšili aj riziká, ktorým sa vystavujú. Cieľom besedy nebolo podať žiakom štatistické údaje o stratených osobách, o raste počtu prípadov obchodovania s ľuďmi a s ním súvisiaceho zneužívania a vykorisťovania, ale dať praktické rady, ako sa bezpečne a obozretne správať v neznámom prostredí, ako rozpoznať pochybné ponuky práce v cudzine a ako a kam sa efektívne obrátiť so žiadosťou o pomoc.
Pani kapitánka. Ing. Miroslava Podobenová - referent špecialista skupiny prevencie OR PZ Spišská Nová Ves ponúkla žiakom návod, ako odhaliť falošné pracovné príležitosti a opísala žiakom rôzne situácie: Napríklad, aby ste nenaleteli podvodnej pracovnej ponuke falošnej webovej stránky, inzerátu, agentúry či dokonca známeho z vášho okolia a môže sa stať, že sa nájdete v akejsi továrni či na farme niekde v Anglicku alebo v inej európskej krajine, ako novodobý otrok. Bez dokladov, možnosti komunikácie s okolím, bez peňazí. To v tom lepšom prípade. Nezriedka však môže vycestovanie za prácou v zahraničí dopadnúť oveľa horšie, takže opatrnosti nie je nikdy dosť.
Na záver si žiaci pozreli krátky film, ktorý zachytával konkrétne prípady obetí obchodovania s ľuďmi a ich ťažký návrat do normálneho života.
Dôležitá informácia:
V rámci Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi financovaného Ministerstvom vnútra SR prevádzkuje IOM od 1. júla 2008 Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi. Linka 0800 800 818 je bezplatná telefonická linka prevádzkovaná v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00 hodiny. Linka pomoci je dostupná aj zo zahraničia v tvare +421 800 800 818 za bežný poplatok medzinárodného hovoru. VIAC NA STRÁNKE http://www.iom.sk.