Po Veľkej noci sa žiadalo žiakom niečo sladké. Palacinky si kuchári pripravili raz-dva. Pridali banán, skaramelizované jablká a šľahačku. A išlo im to naozaj dobre.
Banánovo-jablková palacinková radosť
- 1
Nech zakvitne naša škola
Žiaci Spojenej školy internátnej sa v rámci súťaže FLOWER POWER aktívne zapojili do vysádzania priesad muškátov. Pani majsterka nás oboznámila a prakticky ukázala celý pracovný postup sadenia. Diskutovali sme o tom, aké dôležité sú rastliny pre náš život. Poskytujú nám nielen obživu, ale aj skrášľujú naše životné prostredie. Do pripravenej aktivity sa zapojili žiaci základnej školy pre deti s autizmom, praktickej školy, špeciálnej základnej školy a odborného učilišťa internátneho.
Každá trieda si vysadila muškáty do svojho kvetináča. O vysadené sadeničky sa budú žiaci triedy starať a pozorovať ich rast.
Už teraz sa tešíme ako nám naše muškáty zakvitnú.
Naše motto znie: „Nech zakvitne naša škola“.
OZNAM
Riaditeľstvo SŠI, Breziny 256, Prakovce Vám oznamuje, že v čase od 17.04.2025 do 22.04.2025 budú veľkonočné prázdniny. Prevádzka školy je vo všetkých organizačných zložkách v danom termíne prerušená.
Začiatok vyučovania je 23.04.2025.
Beseda s učiteľom ZUŠ Gelnica
- 4
Ďakujeme za krásny zážitok v rámci besedy s PaedDr. Matúšom Olejníkom, učiteľom ZUŠ v Gelnici. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé aktivity.
Zvieratká na dvore
- 14
Tento týždeň sme sa v našej materskej škôlke venovali téme Zvieratká na dvore. Spolu s detičkami sme sa porozprávali o zvieratkách, ktoré žijú na dvore, ako robia a aký úžitok z nich máme, zahrali sme sa na farmára a jeho farmu a jeden taký gazdovský dvor aj spoločnými silami vyrobili.
Nezabudli sme ani na blížiace sa sviatky a vyrobili si krásne Veľkonočné pozdravy. Spolu s našimi detičkami vám prajeme požehnané sviatky.
"Šibi, ryby, mastné ryby,
kus koláča od korbáča,
ja chcem iba máličko,
maľované vajíčko."
Tvorivé dielne v III.PŠI
- 4
Veľkonočné tvorenie
- 12
Máme tu jar, vonku je teplejšie, príroda sa prebúdza, kvitnú prvé jarné kvety. K jari neodmysliteľne patria sviatky Veľkej noci.
Žiaci III. A triedy ŠZŠ v Prakovciach si predveľkonočné obdobie spríjemnili realizáciou tvorivých dielní. Pracovali s rôznymi druhmi pracovných materiálov, obkresľovali, strihali, lepili, maľovali aj aranžovali.
Prajeme Vám radostné prežitie veľkonočných sviatkov, naplnených láskou a porozumením.
Veľkonočná výzdoba - elokované pracovisko ZVJS Košice
Nereprezentujeme štát, ale ľudí bez zadefinovaných hraníc...
- 19
Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sme sa spoločne so žiakmi ŠZŠ a ZŠ pre žiakov s autizmom zapojili do krásnej aktivity zameranej na spoznávanie a oslavu rómskej kultúry. Prostredníctvom zaujímavej prezentácie sme mali možnosť nahliadnuť do histórie a tradícií, ktorá nám priblížila bohatstvo rómskej identity. Jednou z najobľúbenejších častí bola praktická aktivita – pečenie tradičných „marikľí“, ktoré si žiaci pripravili vlastnoručne a s veľkou radosťou aj ochutnali. V rámci programu sme si spoločne vypočuli rómsku hymnu, porozprávali sa o symbolike rómskej vlaky. Táto aktivita nebola len o učení, ale najmä o porozumení, rešpekte a prijatí rozmanitosti, ktorá nás všetkých obohacuje.
Chute Veľkej noci so žiakmi kuchárskeho odboru
- 2
Veľká noc je časom, kedy sa v mnohých kultúrach pripravujú špeciálne jedlá a tradície. V slovenskej kultúre sa s Veľkou nocou spája niekoľko typických jedál, medzi ktoré patrí aj „páska“ . Páska je zvyčajne sladké pečivo, ktoré sa pripravuje z cesta s rôznymi náplňami, ako sú mak, orechy alebo tvaroh.
Okrem pásky môžeme spomenúť aj ďalšie tradičné jedlá, ako sú:
Veľkonočné koláče - rôzne druhy koláčov, často s ovocnými alebo orechovými náplňami.
Klobásy a údené mäso - tradične sa pripravujú na Veľkú noc a sú súčasťou veľkonočného stolu.
Jarné šaláty - s použitím čerstvej zeleniny a vajec, ktoré sú symbolom nového života.
Vajíčka - farbené alebo zdobené vajíčka sú tradičným symbolom Veľkej noci.
Tieto jedlá sú často súčasťou rodinnej oslavy a symbolizujú znovuzrodenie a jarné obdobie. Rôzne regióny môžu mať svoje vlastné špecifické recepty a tradície, ktoré obohacujú veľkonočné slávnosti.
Žiaci 2. a 3. ročníka učebného odboru Kuchár pod vedením MOV Golitkovej, pripravili veľkonočnú pásku plnenú tvarohom.
Keď sa práca podarí...
- 3
V rámci projektového dňa "Čo viem o meste Gelnica", mali žiaci vyrobiť jednu kultúrnu pamiatku, ktorá toto mesto najviac symbolizuje. Vybrali si kamenný most a musíme uznať, že sa im trojrozmerná replika tejto pamiatky ozaj podarila.
ŠZŠ Gelnica
Medzinárodný deň Rómov v ŠZŠ a ŠMŠ Gelnica
- 5
Medzinárodný deň Rómov je pripomienkou rovnakých šancí pre všetkých. Rôzne farby pleti, rozmanité jazyky či odlišné zvyky ani akákoľvek ďalšia inakosť nás nerozdeľujú, práve naopak. Robia z nás bohatšiu, rozmanitejšiu a ľudskejšiu spoločnosť. Aj na našej škole sme oslavovali tento deň piesňami, tancom, spevom, ale aj dobrým jedlom.
Nezabúdajme, že:
Le man pal e buťi, ma le man pal miri morčhi.
ŠZŠ Gelnica, ŠMŠ Gelnica
Veľkonočné medovníky
- 8
Aj v Spojenej škole internátnej sa usilovne pripravujeme na veľkonočné sviatky a to pečením veľkonočných medovníkov, ktoré rozvoňali celú našu školu. Do ich prípravy sa usilovne zapájali aj žiaci a žiačky odborov Obchodná prevádzka a Služby a domáce práce.
Relaxačné a meditačné sedenia v Oáze pokoja
- 14
Žiaci 4. A triedy základnej školy pre žiakov s autizmom sa s kamarátom obláčikom naučili ako si oddýchnuť, uvoľniť sa, zrelaxovať, spoločnými silami zvládnuť svoje reakcie na stres rôznymi spôsobmi.
Kamarát obláčik im ukázal aké silné puto je v rodine, v priateľstve i silu vzájomnej pomoci. Aké dôležité je byť všímavý, sústredený, citlivý, tolerantný, ohľaduplný, pokojný a ochotný spolupracovať i vzájomne si pomôcť.
Obláčik dokázal pomôcť svojmu bratovi aj kamarátovi, spoločne sa hrať, aktívne počúvať hudbu i reč a vyjadriť svoje pocity prostredníctvom svojho správania.
Zodpovedná: Mgr. Zuzana Simonová
Relaxačná miestnosť „Oáza pokoja“.
Tento projekt bol podporený grantovým programom Školy budúcnosti od Karpatskej nadácie a Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.
Deň narcisov v III.PŠI
- 2
Medzinárodný deň Rómov
- 1
Každoročne si 8. apríla pripomíname Medzinárodný deň Rómov.
Odborné učilište internátne si pripravilo pre žiakov zaujímavý deň. Žiaci si spolu s učiteľmi a majstrami OVY pripravili súhrn základných vedomostí o živote Rómov na našom území. Prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania oboznámili svojich spolužiakov s jednotlivými témami: história a príchod Rómov na Slovensko, kočovný spôsob života, tradičné rómske jedlá a odev. Oboznámili sa s významom rómskej vlajky a hymny. Spoločne sme si vytvorili plagát s danou tematikou. Súčasťou aktivít bola príprava a ochutnávka tradičného jedla – marile. V závere si žiaci zatancovali na melódie rómskych piesní.
Pestovanie ovocia a zeleniny v rámci projektu Školské ovocie pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
- 8
Pestovanie ovocia a zeleniny v rámci projektu Školské ovocie.
Pestovanie ovocia a zeleniny v rámci projektu od spoločnosti HOOK – dodávateľa školského ovocia predstavuje skvelý spôsob, ako podporiť zdravý životný štýl a environmentálne povedomie. Tento projekt, zameraný na praktické zapojenie detí do starostlivosti o rastliny, prináša mnoho výhod nielen v oblasti výživy, ale aj v rozvoji ich motorických a kognitívnych schopností.
Výber rastlín vhodných pre deti so zdravotným znevýhodnením
Pri výbere rastlín do školských záhrad je dôležité zohľadniť potreby žiakov a prispôsobiť ich schopnostiam. Zelenina ako paprika, rajčiny sú ideálne, pretože nevyžadujú náročnú starostlivosť, a zároveň sa dajú pestovať aj v menších priestoroch. Ovocie, ako jablká, hrušky, marhule, čerešne alebo jahody, môže byť tiež zaujímavé pre žiakov, keďže si môžu pozrieť, ako ovocie rastie a dozrieva priamo na stromoch alebo v záhonoch.
Starostlivosť o rastliny
Starostlivosť o rastliny je základným aspektom tohto projektu. Žiaci sa učia nielen o tom, ako rastliny rastú, ale aj o potrebných podmienkach pre ich zdravý vývoj. Pravidelná zálievka, zabezpečenie dostatočného množstva slnečného svetla a ochrana pred škodcami sú kľúčové faktory pre úspešný rast. Žiaci sa pod vedením učiteľov učia, ako správne sa starať o rastliny a sledovať ich rast. Tento proces zlepšuje ich zručnosti v oblasti jemnej motoriky a trpezlivosti, čo môže mať pozitívny vplyv na ich celkový rozvoj. Projekt Školské ovocie prináša aj praktické výhody v oblasti výživy. Ovocie a zelenina, ktoré si žiaci sami vypestujú, môžu prispieť k zlepšeniu ich stravovacích návykov. Okrem toho sa tento projekt môže stať skvelým nástrojom na zlepšenie komunikácie medzi žiakmi a učiteľmi, keďže deti so zdravotným znevýhodnením majú možnosť spolupracovať na spoločnom cieli – pestovaní a starostlivosti o rastliny. Pestovanie ovocia a zeleniny v školských záhradách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením je skvelým spôsobom, ako podporiť zdravý životný štýl, zlepšiť motorické zručnosti a zároveň ponúknuť žiakom hodnotné vzdelávacie skúsenosti, ktoré môžu využiť v každodennom živote.
Ďakujeme - žiaci Spojenej školy internátnej v Prakovciach. ❤
Prípravy na Veľkú noc v ŠMŠ Gelnica
- 8
Tento týždeň sme sa v našej materskej škole venovali prichádzajúcim sviatkom. Veľká noc sú krásne sviatky, plné rôznych tradícií, ktoré každá rodina slávi po svojom. Tradície sú veľmi dôležité, mali by sa zachovávať a to sa snažíme aj u nás v škôlke. Na Veľkú noc sa treba poriadne pripraviť, preto sme mali tento týždeň veľa práce. Spoločne sme sa naučili básničku, vyrábali aj maľovali vajíčka, veľa tvorili a ešte viac sa zabávali.
Hodina ručných prác v III.PŠI
- 2
Naša mačka strakatá, mala štyri mačatá. Jedno čierne, druhé biele, tretie žlté preveselé. A takéto mačiatka si vyrobili žiaci III.PŠI. Mňau!
Exkurzia – Čistička odpadových vôd
V rámci naplánovaných aktivít Zelenej školy s témou voda sme sa zúčastnili so žiakmi OUI zaujímavej exkurzie. Spoznali sme prevádzku a činnosť čističky odpadových vôd v obci Prakovce. Areálom nás sprevádzal zamestnanec Podtatranskej vodárenskej spoločnosti - pán Kuchár. Ochotne nám popísal celý proces čistenia odpadovej vody z obce. Zaujalo nás, že proces čistenia prebieha bez použitia chemikálií len s využitím kyslíka. Dostatočne prečistená a nezávadná voda sa pod čističkou vlieva do rieky Hnilec.
Zelená škola SŠI – koordinátor Bc. Keruľová