Vážení rodičia,
radi by sme vás informovali, že v tomto školskom roku pôsobí na našej spojenej škole školský podporný tím. Členovia tímu poskytujú všetkým žiakom podporu a spolu s učiteľmi sa starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, o rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí.
Školský podporný tím našej školy v školskom roku 2024/2025 tvoria:
Koordinátor ŠPT: PaedDr. M.Rapčanová
Stručný popis úloh:
- koordinovať a systematicky sumarizovať činnosť tímu, zvlášť individuálne a skupinové aktivity detí/žiakov uskutočňované ŠPT, a vyhodnocovať ich účinnosť, sledovať efektivitu práce z hľadiska možných duplikácií intervencií,
- prijímať podnety pre ŠPT a prinášať podnety na tímové stretnutia,
- zabezpečovať súčinnosť členov ŠPT s ďalšími PZ a vyhodnocovať jej účinnosť,
- koordinovať spoluprácu PZ a OZ so zákonnými zástupcami a zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie.
Profesia: Sociálny pedagóg
Meno: PhDr. Alžbeta Rostášová
Kontakt: 053/4874115
Stručný popis činností členov školského podporného tímu:
- odhaľuje možné ťažkosti v oblasti sociálnych vzťahov a zabezpečuje včasnú intervenciu na ich riešenie. V rámci univerzálnej prevencie vyhľadáva deti/žiakov s rizikovým správaním, v selektívnej prevencii sa snaží podchytiť skupinu alebo jednotlivca nachádzajúceho sa v rizikovom prostredí alebo situácii a v indikovanej prevencii realizuje aktivity na zabránenie prehlbovania alebo opakovania rizikového správania. Intervenciu realizuje v úzkej spolupráci s pedagógmi, zákonnými zástupcami alebo nápomocnými inštitúciami. Podporuje spoluprácu jednotlivých členov tímu, ale aj spoluprácu s externými členmi tímu.
Profesia: Výchovný poradca
Meno: Mgr. Jana Eliášová
Kontakt: 053/4874115
Stručný popis činností členov školského podporného tímu:
- v prípade potreby sprostredkuje deťom/žiakom a ich zákonným zástupcom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci s triednymi učiteľmi. V školách, kde nepracuje žiaden odborný zamestnanec a ani školský špeciálny pedagóg, preberá rolu koordinátora sprostredkujúceho odbornú pomoc pre deti/žiakov a učiteľov. Pomáha PZ, ostatným členom ŠPT a zákonným zástupcom detí/žiakov pri riešení výchovných ťažkostí. Pozíciu výchovného poradcu sa odporúča kumulovať s úväzkami odborných zamestnancov na škole.
Profesia: Pedagogický asistent
Špeciálna základná škola
Meno: B. Jablonovská, Ľ. Petiková, Š. Belušková
Základná škola pre žiakov s autizmom
Meno: D. Jurtinus Dis.art, J. Gotschová
Špeciálna materská škola
Meno: K. Kipikašová
Praktická škola
Meno: M. Saxová, E. Kudlová
Kontakt: 053/4874115, 4821 427
Stručný popis činností členov školského podporného tímu:
– sú priamym nástrojom vyrovnávania rozdielov v triede, kde podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa a v spolupráci s členmi ŠPT vytvára rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáha dieťaťu/žiakovi alebo skupine detí/žiakov pri prekonávaní rôznorodých bariér. Sú podporou pre všetky deti/žiakov, ktorí to v danom momente vyžadujú. Pomáhajú porozumieť a individualizovať ciele a spolupracovať pri diferencovaní úloh a edukačného materiálu s ohľadom na potreby každého dieťaťa/žiaka v triede.
PLÁN PRÁCE ŠKOLSKÉHO PODPORNÉHO TÍMU NA ŠKOLSKÝ ROK 2024/2025
Hlavné úlohy ŠPT je potrebné koncipovať podľa konkrétnych potrieb školy, v závislosti od sociálnych a kultúrnych špecifík regiónu, v ktorom sa škola nachádza:
- Koordinovať rozvoj inkluzívneho vzdelávania.
- Poskytovať metodickú podporu pedagogickým zamestnancom školy. Sledovať klímu v pedagogickom kolektíve.
- Organizovať a zabezpečovať v spolupráci s pedagogickými zamestnancami preventívne programy a depistáže v rámci pôsobnosti školy. V záujme podpory duševného zdravia iniciovať a spolupodieľať sa na realizácii podporných aktivít rozmanitého charakteru.
- Vykonávať orientačnú individuálnu diagnostiku žiakov v rámci odborných profesií zastúpených v ŠPT, v závislosti od individuálnych ťažkostí a špecifických potrieb jednotlivcov. Vykonávať diagnostiku klímy v školských triedach a spolupracovať s pedagogickými zamestnancami na jej optimalizácii.
- Poskytovať súčinnosť zariadeniam poradenstva a prevencie, s ktorými škola spolupracuje, a ďalším externým subjektom (sociálna kuratela, pedopsychiater, neurológ, klinický logopéd, terapeut a pod.) pri podpore žiakov a ich zákonných zástupcov v oblasti výchovy a vzdelávania. Pripravovať podklady na vyšetrenie žiakov.
- Poskytovať odbornú starostlivosť (poradenstvo, individuálne a skupinové intervencie) nielen žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí školu. Spolupodieľať sa na vytváraní a aktualizácii individuálnych vzdelávacích programov žiakov.
- Poskytovať poradenstvo a metodickú podporu v oblasti výchovy a vzdelávania zákonným zástupcom a rodinám.
- Spolupodieľať sa na vytváraní a aktualizácii školského vzdelávacieho programu, školského poriadku a ich aplikácii v praxi.
- Zúčastňovať sa na zápise detí do prvých ročníkov ŠZŠ, ZŠ, pre žiakov s autizmom, PŠ. Monitorovať stav adaptácie žiakov na školské prostredie a nových žiakov školy. Prostredníctvom intervenčných programov podporovať primeranú adaptáciu týchto žiakov na prostredie školy, resp. zmeny vo vyučovacom procese žiakov súvisiace s prechodom na II. stupeň ŠZŠ, ZŠ pre žiakov s autizmom.
- V záujme odborného rastu a skvalitnenia podporných služieb sa zúčastňovať na odborných podujatiach (tematicky zamerané stretnutia PZ/OZ zastúpených v ŠPT, odborné semináre, školenia, výcviky, kurzy, workshopy a pod.). Dopĺňať a aktualizovať odborné vedomosti v kontexte aktuálnych vedeckých trendov a aplikovať ich vo svojej činnosti.
- Vytvárať spisovú dokumentáciu žiakov v starostlivosti členov ŠPT.
- Pravidelne sa zúčastňovať na zasadnutiach pedagogickej rady školy s cieľom informovať o realizovaných podporných aktivitách ŠPT.
ČASOVÝ HARMONOGRAM PRÁCE
1. POLROK ŠKOLSKÉHO ROKA
Jednorazové aktivity školského podporného tímu:
• Uskutočniť úvodné stretnutie členov ŠPT.
• Zúčastniť sa na zasadnutí pedagogickej rady.
• Vypracovať plán práce ŠPT na školský rok 2024/2025
• Vypracovať zoznam žiakov vyžadujúcich špecifickú starostlivosť podporného tímu, prípadne
cielenú intervenciu.
• Oboznámiť pedagógov s ťažkosťami žiakov prejavujúcimi sa vo výchovno-vzdelávacom procese, spolupracovať pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu.
• Zmapovať sociálnu klímu v triednych kolektívoch – viesť rozhovory s triednymi učiteľmi s cieľom zmapovať sociálnu klímu v triede, potreby žiakov a špecifiká triedy.
• Plánovať preventívne a intervenčné programy vychádzajúc z diagnostiky sociálnej klímy.
• Informovať pedagogických zamestnancov o témach preventívnych aktivít.
• Sledovať sociálnu klímu v pedagogickom kolektíve.
• V rámci akcie „Európsky týždeň boja proti drogám“ zorganizovať športové a kultúrne aktivity
zamerané na propagáciu zdravého životného štýlu a zmysluplné trávenie voľného času.
• Zmapovať situáciu v rámci školy v oblasti prevencie šikanovania, beseda na 2. stupni základnej školy na tému šikanovanie a dotazník pre žiakov zameraný na zmapovanie výskytu šikanovania v škole.Pravidelné činnosti školského podporného tímu:
• Zabezpečiť konzultačnú a poradenskú činnosť pre pedagógov, zákonných zástupcov, žiakov.
• Poskytovať individuálnu a skupinovú podporu žiakom, ktorí sú v starostlivosti ŠPT.
• Poskytovať podporu a metodické vedenie pre pedagogických a odborných zamestnancov školy, vychádzajúc z ich aktuálnych potrieb.
• Mentorovať pedagogických asistentov.• Uskutočňovať pravidelné porady ŠPT, (koordinácia postupov, kontrola plnenia úloh, plánovanie termínov, postupov pri aktivitách ŠPT)
• Realizovať vzdelávanie tímu podľa individuálnych potrieb (napr. Bálintovská skupina, 1x mesačne alebo podľa potreby).
2. POLROK ŠKOLSKÉHO ROKAJednorazové aktivity školského podporného tímu:
• Spolupodieľať sa na realizácii skupinových aktivít zameraných na propagáciu zdravého životného štýlu a zmysluplného trávenia voľného času.
• Koordinovať preventívne aktivity.
• Zúčastniť sa na pedagogickej rade školy.
• Sledovať sociálnu klímu v pedagogickom kolektíve.
• Pravidelné činnosti školského podporného tímu.ZÁVER ŠKOLSKÉHO ROKA:
• Zhodnotiť činnosť ŠPT v školskom roku.
• Zúčastniť sa na teambuildingu so všetkými zamestnancami školy.
• Doplniť a skompletizovať dokumentáciu žiakov v starostlivosti ŠPT.Plán práce ŠPT sa prispôsobuje aktuálnym podmienkam a potrebám školy.
Prakovce, Vypracoval: PaedDr.M. Rapčanová
ZRŠČlenovia ŠPT:
Koordinátor: PaedDr. M. Rapčanová
Zástupca riaditeľky školy: Mgr. M. Gajdicová
Sociálny pedagóg: PhDr. A. Rostášová
Výchovný poradca: Mgr. J. Eliášová
Pedagogickí asistenti: Bronislava Jablonovská
Jana Gotschová
Denis Jurtinus Dis.art.
Ľubomíra Petiková
Karolína Kipikašová
Šárka Belušková